Jaką spółkę wybrać – formy prawne dla startupów

Zwieńczeniem długich godzin pracy zespołu nad startupem jest moment, gdy cały pomysł zapięty na ostatni guzik pod kątem organizacji i planowania, wymaga osobowości prawnej, aby mógł zacząć funkcjonować. Wtedy pojawia się wyzwanie natury prawnej, z którym początkujący przedsiębiorcy mają problem – który z rodzajów spółek swoim sposobem organizacji najlepiej odpowiada naszemu pomysłowi na biznes? Postaram się przybliżyć i opisać spółki prawa handlowego, aby móc zobrazować w sposób najprostszy tę tematykę. Tytułem wstępu zaznaczę jednak, że nie wszystkie spółki nadają się do prowadzenia każdej działalności, o czym będę wspominał w ramach omawiania każdej z nich.

Zacznijmy od wymienienia tych spółek prawa handlowego, które moim zdaniem startupowców nie zainteresują w ogóle. Będą to: spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna i spółka akcyjna. Z różnych względów dla początkujących działalności rozwiązania w tych spółkach wprowadzone są zwykle po prostu nieadekwatne do przedmiotu działalności młodych biznesów i startupów.

Katalog spółek prawa handlowego będących rozwiązaniem problemu formy prawnej startupów rozpocznijmy od spółki jawnej, która jest dość prosta w swej konstrukcji. Podatek płacony jest tylko przez wspólników spółki. W imieniu spółki działają jej wspólnicy, nie organy. Należy jednak w jej przypadku zwrócić uwagę na pewne niekorzystne obowiązki z założenia takiej spółki dla wspólników płynące. Nie są oni zwolnieni od obowiązków ubezpieczeniowych i odpowiadają za zobowiązania spółki własnym majątkiem. Aby zawrzeć umowę spółki, konieczne jest współdziałanie przynajmniej dwóch wspólników, nie można tego dokonać jednoosobowo.

Uważam, że każdy początkujący biznes powinien przede wszystkim skupić swoje zainteresowanie na spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach poszukiwania formy prawnej dla swojego startupu. To ona formą i proponowanymi rozwiązaniami jest najprzystępniejsza dla tego typu działalności. Do niedawna z zawarciem takiej spółki wiązała się konieczność opłacenia aktu notarialnego, aktualnie spółkę tę można założyć dzięki tzw. „gotowym formularzom”, a procedura jest całkiem prosta. Ponadto spółka z o.o. może zostać zawarta przez jednego wspólnika, jest to także pewna alternatywa dla zainteresowanych jednoosobową działalnością gospodarczą. Oprócz tego, w przeciwieństwie do wspólników spółki jawnej, wspólnicy spółki z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Nie ma również żadnych obowiązków ubezpieczeniowych wspólników. Trzeba jednak podkreślić, że spółka ta jest dość skomplikowana wewnętrznie w sensie organizacyjnym, działa poprzez swoje organy, a także jest „podwójnie opodatkowana”.

W razie zainteresowania tematyką spółek prawa handlowego, jako rozwiązania dla początkujących startupów, czy pomysłów na biznes, serdecznie zapraszam do mojej Kancelarii mieszczącej się w Gdyni, gdzie chętnie dokładniej wyjaśnię wszelkie nurtujące Państwa wątpliwości. Zapraszam także na stronę internetową Kancelarii, gdzie znajdą Państwo dokładny adres oraz numer kontaktowy.

adw. Piotr Pawlak